امروز پنجشنبه 16 مرداد 1399
elmi.cloob24.com
  0
  نکاتی در مورد اجرای سقف تیرچه بلوک
  در صورتی که سقف تیرچه بلوک مطابق اصول مهندسی و رعایت نکات فنی آن اجرا گردد از ضریب ایمنی بسیار بالایی برخوردار می باشد.
  ابتدا باید تیرچه‌ها روی پل های اصلی، (تیرهای فلزی)، در ترازهای موردنظر کارگذاری شوند. فاصله بین تیرچه‌ها با بلوک های مجوف پر شده و پس از نصب میلگردهای حرارتی و میلگردهای تکمیلی بر اساس نقشه‌های اجرایی، بتن دال سقف ریخته می‌شود. آرماتورهای اصلی تیرچه باید به طول 15-10 سانتیمتر با تیرهای اصلی درگیر شوند و به هیچ وجه نباید این آرماتورها را به تیرهای فلزی جوش داد. نظر به اینکه تیرچه‌ها به استثنای تیرچه‌های با جان باز قبل از یکپارچه شدن سقف قادر به تحمل بار سقف نیستند، باید توسط تعدادی چارتراش و پایه (جک ها یا شمع ها)به نحو مناسب و مطمئنی نگهداری شوند. در موقع اجرا باید خیز مناسبی به طرف بالا به تیرچه‌ها داد تا پس از اجرا و یکپارچه شدن سقف و وارد شدن بارهای وارده این خیز حذف شود. مقدار خیز در کارگاه با تجربه به دست می‌آید، معمولاً به ازای هر متر طول دهانه 2 میلیمتر خیز در نظر گرفته می‌شود. در مورد زمان برچیدن پایه‌ها و پایه‌های اطمینان، باید مندرجات مبحث نهم مراعات گردد.
  برای آشنایی با اجرای سقف های تیرچه بلوک توجه نکات زیر را مد نظر داشته باشید تا از سقفی که بالای سرتان قرار خواهد گرفت مطمئن باشید.
  1- جک هایی که در زیر سقف های تیرچه بلوک برای تحمل وزن بتن تازه تا رسیدن به مقاومت اولیه آن استفاده می شود حداقل 10 روز باید بدون تغییر باقی بمانند.

  [تصویر: 1490093890.gif]
  شکل: استفاده از جک ها (شمع ها)ی نگهدارنده تیرچه ها برای بتن ریزی. این جک ها را می توان طوری اجرا نمود که به ازای هر دو متر طول تیرچه حدود 2 میلیمتر وسط تیرچه را بالاتر نگهدارد تا بعد از بتن ریزی این خیز حذف شود.
  2- دقت نمایید تا سر تیرچه ها از بال تیرآهن جدا نشده باشد. گاهی بر اثر بی دقتی در نصب جکهای زیر سقف تیرچه ها از روی بال تیرآهن جدا شده و بالاتر قرار می گیرد. این جکها باید به نحوی اجرا شود که میلگردهای دو سر تیرچه روی بال تیرآهن قرارگیرد.
  [تصویر: 1461717735.jpg]
  شکل: سر تیرچه که از روی بال تیرآهن بلند شده است.

  [تصویر: 1394613666.jpg]
  شکل: سر تیرچه که از روی بال تیرآهن بلند شده است.
  3- در صورتی که تیرچه به یک تیرآهن منتهی می گردد میبایست با استفاده از میلگرد ممان(لنگر)منفی، تیرچه به تیرآهن مهار شود تا در زمان زلزله دچار گسیختگی نگردد.

  [تصویر: 1419737713.gif]
  شکل: نمونه میلگرد ممان منفی و نحوه اجرای آن.
  4- در شکل زیر میلگردهای ممان منفی نشان داده شده است، این میلگردها موجب می شود تا سقف شما به صورت یکپارچه عمل کرده و ایمنی آن بسیار بالا رود. توجه داشته باشید که هر تیرچه باید توسط این میلگردها به تیرآهن باربر خود متصل گردد. در محل هایی که دو تیرچه در امتداد هم مطابق شکل بعدی به یک تیرآهن متصل می گردند باید بوسیله میلگردهای ممان منفی تیرچه ها را به تیرآهن متصل نمائیم.
  [تصویر: 1419204088.jpg]
  شکل: میلگرد ممان منفی بین تیرچه ­های دو طرف یک تیرآهن.
  5- ضخامت بتن بر روی سقف باید حداقل 5 سانتی متر باشد. برای آنکه بتوانید این ضخامت را به دست آورید کافی است حدود 4 قطعه نیمه آجر را بر روی 4 نقطه مختلف از بلوک های سقفی بگذارید، بتن می بایست پس از اجرا لبالب آجرها گردد.
  6- میلگردهای حرارتی بر روی سقف باید به صورت شبکه ایی با اضلاع 25 سانتی متر اجرا گردد. شبکه­ای که در شکل های بعدی می­ بینید با اضلاع 25 سانتی متر می باشد.


  [تصویر: 1489944539.gif]

  شکل: شبکه میلگرد­های سقف با فاصله ­های 25 سانتی متر در دوجهت.
  تذکر: میلگردهای مصرفی می بایست کاملاً صاف باشد.

  [تصویر: 1414349549.jpg]
  شکل: نمونه شبکه آرماتورهای منظم و صاف.

  [تصویر: 1464006153.jpg]
  شکل: نمونه شبکه آرماتورهای نامنظم و ناصاف.

  7- بتن مصرفی بر روی سقف حتما میبایست به صورت یکپارچه اجرا شود و نباید بین بتن ریزی فاصله ایی ایجاد گردد.

  [تصویر: 1416939405.jpg]
  شکل: بتن ریخته شده و رها شده که سفت شده است و هنگام ریختن بتن سقف باعث ازبین رفتن مقاومت این قسمت می شود.
  [تصویر: 1454235265.jpg]
  شکل: بتن ­ریزی نباید در چند مرحله با فاصله زمانی زیاد انجام شود. ریختن قسمتی از بتن و گذشت زمان طولانی (بیش از چند ساعت)باعث خرابی عملکرد سقف و کاهش مقاومت آن می شود.
  8- قبل از بتن ریزی باید سقف از هرگونه آلودگی همچون بتن خشک شده، شن و ماسه و یا خرده های سفال در مقاطع حساس همچون محل اتصال تیرچه به سقف پاک شود.

  [تصویر: 1401509329.gif]
  شکل: 1: محل بتن ریزی که مملو از آلودگی و مواد زاید می­ باشد. این مواد زاید باعث ناپیوستگی بتن و از بین رفتن مقاومت می­شود. 2: وجود آشغال در روی بال تیر آهن باعث می شود در لرزش ­های زلزله سقف از تیرآهن جدا شود. 3: مهندس ناظر نباید اجازه بتن­ ریزی قبل از تمییز کردن محل را به پیمانکار بدهد.
  بیاموزیم: برای شیب بندی سقف تنها از پوکه معدنی یا خرده آجرهای سفالی که سبک هستند استفاده نمایید. سقف هرچه سبک تر باشد ایمنی آن بالاتر است.
  منبع: mojepishro.net
  0
  بند کاشی و سرامیک زیبایی خاصی به کار می دهد و موجب محکم تر شدن نصب کاشی و سرامیک می شود. کار بند کشی در کاشیکاری و سنگ کاری یکی از مراحل پایانی کار می باشد و به دلیل این که در ظاهر کار نمایان می شود از اهمیت برخوردار می باشد.
  برای بهتر شدن بندکشی کاشی و سنگ باید نکاتی را قبل، حین و بعد از بند کشی مورد توجه قرار دهید:
  نکات قبل از بند کشی:
  از هم ردیف بودن بند ها و سفت بودن کاشی و سرامیک ها در نصب مطمئن شوید
  سپس:
  1. سطح کار را از هرگونه مواد و مصالح با قیمانده تمیز کنید.
  2. به کمک برس سیمی فلزی مواد لابه لای بند ها را خالی کنید.
  3.به کمک جارو یا پارچه سطح کار را تمیز نمایید.
  نکات حین بند کشی:
  1. وسایل لازم را در اختیار داشته باشید مانند: دستکش، پارچه برای تمیز کاری. کاردک پلاستیکی و فلزی و چوب بندکشی
  2. مواد بند کشی را با آب مخلوط نمایید برای بند کشی کاشی کف آن را به صورت دوغاب و برای بند کشی کاشی دیوار آن را به صورت خمیر با مایه شلتر بسازید.
  برای تهیه خمیر می توانید از سیمان سفید + پودر سنگ الک شده یا مواد آماده بندکشی استفاده نمایید.
  (این نکته را اضافه کنم که پودر سنگ برای استحکام بند و سیمان سفید برای چسبندگی بند است)
  3. به اندازه مساحتی که از پس آن بر آیید و مواد خشک نشود لابه لای بند ها را مواد بند کشی بکشید. معمولا در کف 20 متر و در دیوار 2 متر مربع.
  به این صورت بند خمیری را به لابه لای بند ها با کمک دست کش بکشید:
  بعد از کشیدن خمیر بند کشی آن را به کمک کاردک جمع کنید و سپس یک دست دستمال کشیده و لای بند ها را با کمک چوب بند کشی به یک شکل بتراشید و دست آخر سطح کار را با پارچه تمیز دیگری براق کنید.
  نکات بعد از اجرای بند کشی:
  1. حداقل به مدت 12 ساعت از فضای مورد نظر استفاده نکنید. آب و هر گونه مواد اضافی به روی کار نریزید تا بند کشی به طور کامل خشک شود.
  2. از مواد اسیدی برای تمیز کردن کاشی و سرامیک استفاده نکنید.
  3. هر 4 سال یکبار بند کشی کاشی و سرامیک ها را تمدید کنید.
  منبع: kashikari.ir
  0

  معنای پرده بکارت چیست؟

  پرده بکارت، غشاء البکاره، هایمن،hymen، به زبان لاتین برگرفته از نام الهه عروسی در فرهنگ یونان باستان است. در زبان فارسی بکارت به مفهوم دوشیزه بودن، دختری و تازگی استفاده می شود.بکارت در اصطلاح پزشکی به انواع پرده ها گفته می شود. از جمله پرده یا غشایی که قلب را احاطه می کند ولی به دلیل کاربرد بیشتر آن در غشای واژن، این واژه، معادلی برای پرده بکارت واژن جا افتاده است.

  اما در اصطلاح عموم، پرده بکارت به بافت یا غشای نازکی می گویند که از جنس مخاطی است و ورودی مهبل زن را به صورت ناقص می پوشاند.

  به چه کسی باکره می گویند؟

  از دیدگاه های مختلف مفهوم باکرگی متفاوت است. از نظر پزشکی به دختری باکره می گویند که پرده بکارتش سالم باشد. بنابراین حتی اگر پرده بکارت او به یک علت طبیعی و بدون دخول آلت، مانند وارد شدن یک شی در واژن به صورت تصادفی، پاره شود، آن شخص دیگر باکره نخواهد بود.

  از نظر فقهی به دختری باکره می گویند که پرده بکارت او سالم باشد. با این توضیح که وقتی اولین نزدیکی و دخول صورت گرفت دیگر دختر باکره محسوب نمی شود، ولو پرده بکارت وی از نظر علمی سالم بماند و هیچ آسیبی نبیند.از نظر قضایی و قانونی دختری باکره است که سابقه ازدواج ثبت شده نداشته باشد.

  بنابراین به محض این که اولین ازدواج وی ثبت شود، وی دیگر دوشیزه نخواهد بود، حتی اگر از نظر علمی و فقهی پرده بکارت وی سالم باشد. همچنین حتی اگر پرده بکارت دختری سالم نباشد و در عین حال سابقه ازدواج برای وی ثبت نشده باشد، از نظر قانونی باکره خواهد بود.

  فرایند شکل گیری پرده بکارت به چه صورت است؟

  تشکیل پرده بکارت -اندام جنسی جنین در مراحل اولیه رشد کاملاً بسته است و به مرور لایه های پوستی به صورت ناقص از هم جدا می شوند وپرده بکارت را تشکیل می دهند. پرده بکارت شکل ثابتی ندارد و در بسیاری از زنان نیز از ابتدا وجود ندارد و به مرور تشکیل می شود. در صورتی که در مرحله قبل از تولد تقسیم لایه های پوستی به طور کامل انجام شود، باعث می شود تا این دسته از خانم ها که درصد کمی از جامعه هستند، به طور مادرزادی پرده بکارت نداشته باشند.

  فایده پرده بکارت چیست؟

  برخی تصور می کنند وجود پرده بکارت فقط برای اثبات دوشیزگی و عدم ارتباط جنسی زن است. در پاسخ به این سوال و نیز فواید پرده بکارت می گویم:

  1. پرده بکارت مختص انسان نیست. بسیاری از پستانداران مانند اسب، وال و.نیز از وجود چنین پرده ای بهره مندند. در حالی که در حیوانات مساله دوشیزگی مفهومی ندارد. بنابراین عامل وجود پرده بکارت در انسان نمی تواند صرفا اثبات دوشیزگی باشد و اگر کسی پرده بکارت را نداشت به مفهوم پاک نبودن یا ارزش نداشتن این شخص نیست.

  پرده بکارت

  2. اگر علت پرده بکارت عدم رابطه جنسی باشد، بدون اسیب رساندن به این پرده نیز می توان رابطه جنسی داشت. بنابراین نمی توان داشتن یا نداشتن پرده بکارت را نشانه پاکی یا ناپاکی یک شخص دانست. علاوه بر این چه بسا فردی پس از رابطه توبه کرده باشد و مقام معنوی ای بالاتر از کسی که پرده بکارت دارد، داشته باشد.

  3. بسیاری از پزشکان می گویند،پرده بکارت موجب حفظ دستگاه تناسلی از بیماری های عفونی در نوزادی است.

  4. برخی نیز معتقدند که پرده بکارت مانند آپاندیس است که فلسفه آن چندان روشن نیست.

  محل قرار گیری پرده بکارت کجاست؟

  پرده بکارت در حقیقت بخش خارجی اندام جنسی است.به همین دلیل دقیقا در ورودی دهانه واژن تعبیه شده است. اما ورودی دهانه واژن در برخی از افراد در همان ابتدای اندام تناسلی است و به سادگی قابل رویت و تشخیص است و در برخی نیز در عمق است و مشاهده آن به طور معمول امکان پذیر نیست.

  بعضی مادر زاد پرده بکارت ندارند، بعضی دیگر پرده بکارتشان بدون سوراخ است، درحالیکه برخی دیگر پرده بکارت بسیارضخیمی دارند که ممکن است برای پاره کردن آن،کمک پزشک مورد نیاز باشد تا از بروز درد در هنگام ارتباط جنسی جلوگیری شود،این شیوه را بریدن پرده بکارت می نامند.

  طی اولین دخول در شب زفاف، پرده بکارت در چند جا پاره شده و به چند قطعه تقسیم می شود، غالباً تا زمانی که زن نوزادی به دنیا بیاورد باقیمانده پرده بکارت در دهانه واژن وجود خواهد داشت.

  پرده بکارت یک غشا نازک، همراه با سوراخ یا سوراخهایی برای عبور جریان خونریزی عادت ماهیانه از درون آن است می توان گفت در بچه ها و اطفال پرده بکارت ه می تواند تا حدی یک نقش محافظتی را در برابر وارد شدن اشیا به داخل واژن بازی کند.

  آیا همه پرده های بکارت شبیه هم هستند و در همه آن ها موقع پاره شدن،خونریزی وجود دارد؟

  پرده های بکارت با یکدیگر متفاوتند. انواع گوناگونی از پرده بکارت شناسایی شده اند اما از بین آنها به طور کلی رایجترینشان عبارتند از:

  الف)پرده بکارت حلقوی: در این نوع پرده بکارت، پرده به صورت حلقه ای دور ورودی واژن را می پوشاند. لذا در خیلی از موارد خون ریزی ندارد.

  ب)پرده بکارت ارتجاعی: پرده ای که به اندازه کافی انعطاف پذیر و قابل ارتجاع است و به هنگام ورود آلت تناسلی پاره نمی شود، یا اینکه به طور جزئی پاره می شود و معمولاً خونریزی ندارد.

  ج)پرده بکارت تیغه ای: پرده تیغه ای یا دو سوراخی، پرده ای است که یک تیغه ممتد در طول واژن دارد. خون ریزی دارد.

  د)پرده بکارت غربالی: پرده غربالی یا سوراخ سوراخ، پرده ای است که به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده اما سطح آن سوراخ سوراخ است. خون ریزی دارد.

  ھ)پرده بکارت بسته: پرده بسته یا پرده بدون سوراخ، پرده ای است که تنها با خروج نوزاد پاره می شود. امّا به صورت خطوط نامنظم گوشتی پیرامون ورودی واژن باقی می ماند. همان طور که قبلا هم گفتیم، در دخترانی که به سن بلوغ می رسند. در صورتی که دارای پرده بسته باشند، خون قاعدگی پشت آن جمع شده و نمی تواند خارج شود و در نتیجه باعث بروز درد می شود. اینگونه افراد باید به پزشک مراجعه نمایند تا طی عمل جراحی و ایجاد برش در سطح پرده، خون قاعدگی از آن خارج شود.

  پرده بکارت حلقوی چیست؟ یعنی یک چیزی شبیه پرده است یا این که فقط یک سوراخ کوچک است که با دخول پاره می شود؟

  پرده های بکارت حلقوی دو نوعند:

  1)قابل اتساع

  2)غیرقابل اتساع

  انواع پرده های بکارت حلقوی غیرقابل اتساع در حین اولین دخول آلت تناسلی مردانه پاره می شوند و مانند سایر انواع بکارت هستند.اما انواع حلقوی قابل اتساع علیرغم دخول ممکن است پاره نشده و برای مرد این تصور را ایجاد کنند که همسر او باکره نیست. افراد زیادی به خاطر این توهم مکررا به پزشکی قانونی مراجعه می کنند ولی با یک معاینه سطحی توضیحات لازم را به این ها می دهند.در عین حال در لبه پرده بکارت حلقوی قابل اتساع می توان علائم سائیدگی خفیف یا خونمردگی را مشاهده کرد.

  آیا می توان تشخیص داد که پرده بکارتی وجود دارد یا نه و نوع آن چیست؟

  تشخیص پرده بکارت تنها از طریق معاینه امکان پذیر است. برای معاینه پرده بکارت نیز، سه راه وجود دارد.

  - مراجعه به متخصص زنان و زایمان یا اورولوژیست. در این صورت حتما به متخصص خانم مراجعه کنید. هم برای این که گناه نکرده باشید. زیرا معاینه بدون ضرورت زن توسط مرد، جایز نیست. هم این که امنیت روانی بیشتری دارید. هم این که از عواقب سو آن در امان خواهید بود. کمتر مردی است که اندام جنسی زن غریبه را ببیند و تحریک نشود و. مراجعه به متخصص زنان و زایمان تنها برای معاینه و اطمینان از نداشتن مشکل است. ولی جنبه قانونی ندارد.

  - مراجعه به پزشکی قانونی برای گرفتن گواهی سلامت. پزشکی قانونی با توجه به تخصصی که دارد بهتر از متخصص زنان و زایمان تشخیص می دهد که ارتباط جنسی برقرار شده است یا خیر. به همین دلیل است که از نظر قانونی تنها پزشکی قانونی می تواند گواهی سلامت برای پرده بکارت صادر کند.

  آسیب پرده بکارت

  پرده بکارت از نظر فرم در چند نوع می باشد و برخی فعالیت ها می تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده بکارت شود از جمله:

  - ورزش های سنگین حرفه ای از جمله ژیمناستیک

  - انجام نزدیکی و فعالیت جنسی با مرد - دخول آلت تناسلی

  - عمل بسیار ناپسند و مضر و پر خطر خودارضایی

  - برخی نیز بطور مادر زادی با مشکل آسیب یا حتی نبود پرده بکارت مواجه هستند

  - تصادف

  - عملهای لگنی وخیم و.

  قابل توجه اینکه تمامی مسائل ذکر شده بالا توسط پزشک قابل معاینه و تشخیص صد در صد می باشد. از جمله موارد ذکر شده در بالا مسئله خودارضایی می باشد. پرده بکارت بافتی بسیار حساس و نازک دارد و با کوچکترین تحریک آسیب پذیر می باشد. گرچه تحریکات کوچک و مختصر آسیب کامل به پرده بکارت نمی رساند ولی همین آسیب جزئی برگشت ناپذیر و قابل تشخیص است و سبب حساس شدن آن و احتمال پارگی وجود دارد.

  مالش گاهی ناخواسته با ورود و یا حرکت انگشت به سمت کانال واژن می تواند می تواند سبب آسیب شود اگرچه درصدش پایین است ولی یک احتمال آسیب می باشد. توصیه اکید ما اینکه از عمل بسیار ناپسند و ناخوشایند خودارضایی دوری کنید تا بر اثر چند لحظه کوتاه احساس لذت جنسی که بر اثر خودارضایی حاصل می شود و عذاب وجدان سختی را به همراه دارد، زندگی مشترک آینده خود را دچار مخاطره نسازید و خود را دچار فشارهای روحی روانی نسازید.

  در خودارضایی دختران ورود انگشت و یا هر وسیله ای دیگر سبب آسیب قطعی به پرده بکارت می شود و مالش سبب بروز آسیب نمی شود.

  تشخیص و بررسی آسیب به پرده بکارت برای افراد غیر متخصص بسیار مشکل می باشد. اینکه بکارت در اثر مالش آسیب نمی بیند دال بر این نیست که می توان خودارضایی با مالش رو انجام داد. این عمل سبب بروز مشکلات جدی روحی و جسمی به فرد شده و اثرات مخربی در زمان ازدواج خواهد داشت.

  منبع: تلخیص از irshafa.ir,iranerooz.com

  دانستنیهای قبل و بعد از ازدواج

  آسیب و پارگی پرده بکارت

  آیا فقط بایک بار مقاربت پرده بکارت ممکن است از بین برود؟

  داروی معجزه آفرین ترمیم پرده بکارت

  سوال و جوابهایی در مورد پرده بکارت!

  0

  آسیب و پارگی پرده بکارت

  برخی فعالیت ها می تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده بکارت شود. برخلاف تصور برخی که می پندارند پرده بکارت دختران در داخل واژن قرار دارد، پرده بکارت که از جنس دیواره واژن می باشد در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد و در دهانه واژن واقع شده است. پرده بکارت از نظر فرم در چند نوع می باشد که قبلا به آن اشاره شده است.

  برخی فعالیت ها می تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده بکارت شود از جمله:

  - ورزش های سنگین از جمله ژیمناستیک

  - انجام نزدیکی و فعالیت جنسی با مرد – دخول آلت تناسلی

  - عمل خودارضایی اگر همراه با داخل کردن یک شئی به داخل واژن باشد می تواند سبب پارگی و آسیب پرده بکارت شود.

  - برخی نیز بطور مادر زادی با مشکل آسیب یا حتی نبود پرده بکارت مواجه هستند.

  - تصادف نیز می تواند سبب آسیب و پارگی پرده بکارت شود.

  - عملهای لگنی وخیم

  قابل توجه اینکه تمامی مسائل ذکر شده بالا در مورد آسیب و پارگی پرده بکارت توسط پزشک قابل معاینه و تشخیص صد در صد می باشد.

  پرده بکارت بافتی بسیار حساس و نازک دارد و با کوچکترین تحریک آسیب پذیر می باشد. گرچه تحریکات کوچک و مختصر آسیب کامل به پرده بکارت نمی رساند ولی همین آسیب جزئی برگشت ناپذیر و قابل تشخیص است و سبب حساس شدن آن و احتمال پارگی پرده بکارت وجود دارد.

  منبع:pezeshkan.org

  0

  درباره پرده بکارت چه می دانید؟

  پرده بکارت،در نظر مردها از قدیم چیزی رازآلود و خیال انگیز بوده است. خیلی ها آن را مهر طبیعت بر سند مهر مرد می شمردند که تازگی و معصومیت عروسشان را تضمین می کرد. اما چند و چون آن در هاله ای از ابهام بود و با توجه به فرهنگ حجب و حیا، کسی نیز درباره ویژگی های آن زیاد نمی دانست. و همین عدم شناخت در بعضی مواقع منجر به مشکلات جدی و حتی تراژدی می گردید.

  امروزه به یمن پیشرفت های علمی و تغییرات فرهنگی،اطلاعات ما در باره این موضوع بیشتر و نگاهمان به واقع بینی نزدیک تر شده است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله پزشکی مادرپرده بکارت در حقیقت یک غشای نازک، همراه با سوراخ یا سوراخهایی برای عبور جریان خونریزی عادت ماهیانه از درون آن، و چیزی که بطور مشخص ورودی واژن زنان رو مسدود کرده است.این که موجودیت و مفهوم پرده بکارت چیست یکی از اسرار جاودانه و نهفته در بدن زنان است.

  بعضی ها مادرزاد پرده بکارت ندارند، بعضی دیگر پرده بکارت شان بدون سوراخ است، درحالیکه برخی دیگر پرده های بسیار ضخیمی دارند که ممکن است برای پاره کردن پرده بکارت، کمک پزشک مورد نیاز باشد تا از بروز درد در هنگام ارتباط جنسی جلوگیری شود، این شیوه را بریدن پرده بکارت می نامند.طی اولین دخول، پرده بکارت در چند جا پاره شده و به چند قطعه تقسیم می شود، غالبا تا زمانی که زن، نوزادی به دنیا بیاورد باقیمانده پرده در دهانه واژن وجود خواهد داشت.

  انواع مهم پرده عبارتند از:


  1- پرده بکارت بدون منفذ
  2- پرده بکارت مثلثی
  3- پرده بکارت نوع حلقوی (قابل اتساع و غیرقابل اتساع)
  4- پرده بکارت نوع هلالی
  5- پرده بکارت نوع پل دار (دو تکه)
  6- پرده بکارت نوع غربالی
  7- پرده بکارت نوع زبانه دار
  8- پرده بکارت نوع دندانه دار
  9- عدم وجود پرده بکارت به طور طبیعی
  10- پرده بکارت بسیار سخت و سفت

  از آنجا که پرده بکارت می تواند دارای اشکال مختلف باشد، باید دریافت که بازبینی آن نمی تواند دلیل محکمی برای اثبات این مورد باشد که فرد دارای رابطه جنسی بوده است یا خیر. این قضاوت نادرست می تواند افرادی را هم که پرده بکارت آنها در اثر فعالیتهای ورزشی،خودارضایی، استفاده از تامپون، کشیدگی بیش از حد، نبود مادر زادی، تستهای پزشکی و غیره دچار آسیب گردیده، به دردسر اندازد. حتی بسیاری از مدارک از این حکایت می کنند که پارگی پرده بکارت در اثر کشیدگی بیش از حد در فعالیتهایی مانند رقص، ژیمناستیک و یا اسب سواری نیز شایع است.


  ترمیم پرده بکارت دختران
  کافی است زنانی که اصطلاحا پرده بکارت خود را از دست داده اند، نیم ساعت قبل از رابطه جنسی در شب عروسی، این دارو را به صورت شیاف استعمال کنند تا اثرات معجزه آفرین آن را ببینند. این شیاف، در دمای درونی بدن، پوسته ژلاتینی خود را پاره می کند و محتوی آن به صورت مایع قرمز رنگی از واژن خارج می شود.

  به گزارش سایت پزشکان بدون مرز به نقل از مجله پزشکی آکادمی اوترخت، اینه که فان سومرن، متخصص بیماری های زنان در آدکامی پزشکی در شهراوترخت (هلند)سازنده این دارو است. و در گفتگو با مجله پزشکی آکادمی “اوترخت” می گوید: در سال حدود 20نفر به من مراجعه می کنند که خواهان ترمیم پرده بکارت خود هستند. همکاران من در سایر شهرها نیز مراجعین زیادی برای ترمیم پرده بکارت دارند.

  متناسب با این که وضعیت مراجعین چه باشد، در مورد ترمیم پرده بکارت تصمیم می گیرم. برخی را ترمیم و حدود نیمی از موارد را نیز رد می کنم. مثلا اگر دختری مورد تجاوز واقع شده باشد و آینده اش به خاطر این مساله به خطر افتد، عمل ترمیم پرده بکارت را انجام می دهم.

  اما زمانی که زنی مراجعه می کند و می گوید که پس از طلاق و برای ازدواج دوم می خواهد پرده بکارت خود را ترمیم کند، با تقاضایش مخالفت می کنم.”برای این دسته از زنان نیز راه حل دیگری در نظر گرفته شده است که همان استعمال داروی معجزه آفرین باکرگی است. از دیرباز و در سنن گوناگون، ظهور قطرات سرخ رنگ بر ملحفه ها، در شب عروسی شادی آفرین بوده است.

  نمایش پارچه ای با لکه های خون، با هلهله و “کل کشیدن” زنان خانواده همراه می شده است. این در حالی است که تنها در 60درصد موارد، در اولین رابطه جنسی، جداره واژن خراش بر می دارد و چند قطره ای خون می آید. با این وجود، در برخی موارد همان چند قطره، ناجی جان عروس است.
  امروزه رد پای این گونه سنن به کشورهای اروپائی نیز کشیده شده است. حاملین این سنن نیز عمدتا مهاجرین اند. اینه که فان سومرن در این مورد می گوید: بیشتر مراجعه کنندگان من را دختران مراکشی و ترک تشکیل می دهند. اما گاهی اوقات زنان هلندی نیز به من مراجعه می کنند. اما این دسته، زنانی هستند که به اسلام گرویده اند و برای ازدواج و یا روابط جدیدشان، خواهان ترمیم پرده بکارت اند.


  به گفته اینه که فان سومرن، جامعه علمی و پزشکی هلند، انجام این عمل را بیهوده می داند چرا که هیچ ضرورت پزشکی و علمی در آن نیست. این عمل جراحی در کلینیک ها ی خصوصی صورت می گیرد. ممنوعیت ترمیم پرده بکارت تا کنون چندین بار در هلند مورد بحث واقع شده است.


  اینه که فان سومرن می گوید: قبل از این که سفارش ساخت این قرص ترمیم پرده بکارت را به داروخانه ها بدهم، تصمیم ام را با کمیسیون ویژه ای که مربوط به بررسی درجه اخلاقی و عرفی موضوع است، در میان گذاشتم. آنها ابتدا گفتند که ساخت و استفاده چنین قرصی از نظر اخلاقی به معنای مشارکت در فریب افرادی (مردانی)است که پس از دیدن مایع قرمز رنگ بر ملحفه های شب زفافشان، فکر می کنند زنشان باکره بوده است. اما من توانستم کمیسیون را قانع کنم که نجات زنی که ممکن است به خاطر باکره نبودن جانش را در قتل ناموسی از دست بدهد، مهم تر از این حرفهاست.
  علاوه بر این، اینه که فامن سومرن با نقد دیگری نیز مواجه است و آن این که این گونه اقدامات و ارائه این گونه خدمات موجب حفظ سنن ارتجاعی می شوند. پاسخ وی به این گونه انتقادات این است: بله درست است، به این ترتیب ما این سنن را حفظ کرده ایم اما زمان حفظ این سنن، چشمکی هم چاشنی آن می کنیم.
  منبع:salamatnews.com


  آسیبب و پارگی پرده بکارت

  داروی معجزه آفرین ترمیم پرده بکارت

  همه چیز در مورد پرده بکارت

  سوال و جوابهایی در مورد پرده بکارت!

  0

  فشار خون بالا به عنوان یک عامل خطر بیماری های قلبی – عروقی مهم است و هر چه فشار خون بالاتر باشد، خطر سکته مغزی و بیماری عروق کرونر قلب بیشتر خواهد بود. وراثت، وزن بالا، عدم تحرک و عادت های غذایی نادرست از جمله دلایل عمده بروز فشار خون هستند.

  اگر شما به تازگی دچار پُرفشاری خون شده اید، شاید پزشک تان از شما بخواهد قبل از دارودرمانی، شیوه زندگی تان را تغییر دهید، مثلا از برنامه ی غذایی خاصی پیروی کنید.

  در این قسمت ما می خواهیم 16 راه غیر دارویی را برای کاهش پُرفشاری خون به شما ارائه کنیم.

  مصرف نمک را محدود کنید. اصلا جای شگفتی ندارد که سدیم می تواند فشار خون را بالا ببرد. سوسیس، کالباس، ماهی دودی یا کنسرو شده، کنسرو ماهی تن، برگرها، سُس ها، سوپ ها، قرص های گوشت، کنسرو لوبیا، غذاهای آماده، سبزی های کنسرو شده در آب نمک، زیتون شور، چیپس و سایر تنقلات شور به علت دارا بودن مقادیر بالای سدیم سبب تشدید بیماری می شوند.

  میوه ها و سبزی ها به نسبت محصولات حیوانی مانند لبنیات و گوشت ها دارای مقدار کمی سدیم هستند. در مطالعات مقایسه ای میان گیاهخواران با افراد غیرگیاهخوار، مشاهده شده است که فشارخون گیاهخواران کمتر است. یکی از علل این تفاوت را دریافت بیشتر پتاسیم در گیاهخواران دانسته اند.

  استرس را کاهش دهید. مطالعات مختلف نشان داده اند که تکنیک های کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا، شل کردن عضلات و حتی گوش دادن به موسیقی آرامش بخش برای 30 دقیقه در روز می توانند در کاهش فشار خون بالا نقش داشته باشد.

  از پتاسیم استفاده کنید. طبق توصیه ها افراد بزرگسال باید حداقل 4700 میلی گرم در روز پتاسیم مصرف کنند و در یافت سدیم هم بیشتر از 2300 میلی گرم در روز نباشد، این در حالی است که مصرف نمک ما دو برابر پتاسیم است، بنابراین مصرف مواد غنی از پتاسیم یعنی میوه ها (موز، زردآلو، پرتقال، انجیر، گریپ فروت، هلو، انگور و آلو)و سبزی ها(سیب زمینی، سیر، کلم بروکلی، کدو سبز، قارچ، گوجه فرنگی و.)می تواند نقش مهمی در کنترل پُرفشاری خون داشته باشد.

  به میزان کافی منیزیم دریافت کنید. مطالعات، ارتباط معکوسی را بین دریافت منیزیم و بروز پُرفشاری خون، سکته و پره اکلامپسی(فشار خون بارداری)نشان داده اند. منابع غذایی غنی از منیزیم مانند غلات سبوس دار، برنج قهوه ای، آجیل، اسفناج و شیر می توانند سبب کاهش فشار خون بالا شوند.

  شیر را فراموش نکنید. منابع غنی کلسیم مانند شیر سبب کاهش فشار خون می شوند. روزانه باید 1000 تا 1200 میلی گرم کلسیم دریافت نمود، مقداری که در 2 تا 3 لیوان شیر وجود دارد. سایر منابع خوبکلسیم عبارت هستند از: ماست، پنیر، توفو و خانواده کلم.

  از سیب زمینی غافل نشوید: این سبزی نشاسته ای علاوه بر پتاسیم دارای یک ترکیب کاهنده ی فشار خون به نام کوکوآمین است(ترکیبی که در گذشته تصور می شد فقط در داروهای سنتی طب چینی وجود دارد)

  از گیاه استویا استفاده کنید. در چندین مطالعه مشخص شده است که این گیاه دارای اثرات کاهندگی فشار خون می باشد.

  از این گیاه در آسیای شرقی به عنوان جوشانده، در آمریکا به عنوان مکمل غذایی در برخی کشورها به عنوان شیرین کننده ی مصنوعی در محصولات دیابتی استفاده می شود.

  از کرفس به عنوان میان وعده لذت ببرید: در کرفس ترکیبی به نام "فتالید" وجود دارد که عضلات دیواره عروق را شل می کند، یعنی عروق را گشاد کرده و فشار خون را کاهش می دهد.

  ماهی گیری کنید(حتی شده از مغازه ها!): ماهی های آب های سرد مانند سالمون، تون، آزاد و قزل آلا، منابع غنی امگا – 3 هستند که می توانند باعث کاهش فشار خون شوند. اگر اهل ماهی نیستید، حداقل از تخم مرغ های غنی شده با امگا – 3 بهره ببرید. در غیر این صورت با پزشک خود مشورت کنید که مکمل امگا – 3 برای شما تجویز کند.

  از گردو لذت ببرید. گردو هم منبع خوب امگا – 3 است. در صورت عدم دسترسی به گردو از توفو، بذر کتان، سویا و روغن کانولا(کلزا)استفاده کنید.

  ادویه ها را فراموش نکنید: استفاده از ادویه ها نه تنها مزه غذاهای کم نمک را بهتر می کند، بلکه برخی از آن ها سبب کاهش فشارخون می شوند. زعفران، فلفل سیاه، پونه، ریحان و ترخون نمونه هایی از آن ها هستند.

  مصرف روزانه سیر فراموش نشود: مطالعات 50 سال اخیر نشان داده اند که مکمل سیر می تواند به اندازه داروهای کاهنده خون در کاهش فشار خون موثر باشد. 600 تا 900 میلی گرم از دوز پودر سیر حاوی 4/5 – 6/3 میلی گرم آلیسین(ماده موثر موجود در سیر)و یک بوته سیرحاوی 5 تا 9 میلی گرم آلیسین است.

  اسفناج بخورید. منابع غنی فولات مانند اسفناج، سایر سبزیجات برگ سبز، مارچوبه و حبوبات با خطر کمتر پُرفشاری خون همراه هستند.

  اجتماعی باشید. افرادی که منزوی هستند و کمتر در روابط اجتماعی شرکت می کنند، بیشتر دچار پُِرفشاری خون می شوند.

  در صورت داشتن اضافه وزن، وزن خود را کم کنید. رسیدن به وزن سلامت و حفظ آن می تواند به کنترل بیماری پُرفشاری خون کمک کند، چرا که پُرخوری و بی تحرکی باعث افزایش وزن می شود.

  ورزش کنید. برای کنترل اشتها، سوزاندن انرژی اضافه و کاهش فشار و چربی خون، حداقل یک پیاده روی ساده انجام دهید.

  0

  معمولاً اسهال به دلیل وجود ویروس یا باکتری بروز می‌کند و مشکلاتی برای فرد به وجود می‌آورد. برای متوقف کردن سریع این مشکل می‌توان به مواد غذایی، دارو و برخی از داروهای پیشنهادی مادربزرگ‌ها اعتماد کرد. با ما باشید تا روش‌هایی را برای درمان سریع مشکل بیرون‌روی بازگو کنیم. مواد غذایی: انتخاب‌های مناسب از همان

  معمولاً اسهال به دلیل وجود ویروس یا باکتری بروز می‌کند و مشکلاتی برای فرد به وجود می‌آورد.

  برای متوقف کردن سریع این مشکل می‌توان به مواد غذایی، دارو و برخی از داروهای پیشنهادی مادربزرگ‌ها اعتماد کرد. با ما باشید تا روش‌هایی را برای درمان سریع مشکل بیرون‌روی بازگو کنیم.

  مواد غذایی: انتخاب‌های مناسب

  از همان روز اول شروع اسهال از مصرف مواد غذایی حاوی فیبر خودداری کنید. سوپ‌ها، برنج و به خصوص کته، پاستاها و سیب‌زمینی کاملا پخته شده و موز کاملا رسیده انتخاب‌های مناسبی است.

  روز دوم علاوه بر این مواد غذایی، گوشت‌های سفید، ماهی و تخم‌مرغ را دریابید. ماست نیز گزینه‌ی خوبی است به خاطر اینکه می‌تواند تعادل فلور روده را حفظ کند.

  به مدت چند روز این‌ها را نخورید

  محصولات لبنی به غیر از ماست، مواد غذایی چرب، مواد غذایی خیلی شیرین، مواد غذایی سرشار از فیبرهای غذایی مانند سبزیجات سبز خام، مواد غذایی پر ادویه و تند و آجیل‌ها که باعث حساسیت روده‌ها می‌شوند.

  به طور مرتب مایعات بنوشید

  مایعاتی مانند آب، سوپ و دمنوش‌های شیرین را دریابید. به میزان کم و به طور مرتب از این نوشیدنی‌ها بنوشید. برای تنظیم کار روده‌ها لازم است که به طور مرتب آب، قند و نمک به بدنتان برسد.

  توجه داشته باشید که بیرون‌روی به خصوص اگر شدید باشد می‌تواند آب بدن را از بین ببرد. این مسئله به خصوص برای بچه‌ها و افراد مسن بیشتر رخ می‌دهد. برای همین لازم است که به فکر تامین آب و املاح از دست رفته‌ی بدنتان هم باشید. از نوشیدن زیاد قهوه و چای بپرهیزید.

  از همان روز اول شروع اسهال از مصرف مواد غذایی حاوی فیبر خودداری کنید. سوپ‌ها، برنج و به خصوص کته، پاستاها و سیب‌زمینی کاملا پخته شده و موز کاملا رسیده انتخاب‌های مناسبی است

  روش‌های مادربزرگ‌ها برای درمان بیرون‌روی

  مادربزرگ‌ها نوشیدن نوشابه‌ی کولا را توصیه می‌کنند. این نوشیدنی خیلی شیرین است و باعث تامین دوباره‌ی آب بدن شده و قند لازم را برای حفظ تعادل بدن تامین می‌کند. البته این نوشیدنی‌ها فاقد نمک هستند. بدن ما هنگام بیرون‌روی به نمک نیز نیاز بیشتری پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد به جای کولا خوردن یک لیوان آب به همراه چند حبه قند و چند عدد بیسکویت شور نیز تأثیر خوبی در رفع مشکل داشته باشد.

  یکی دیگر از توصیه‌های مادربزرگ‌ها برای درمان اسهال خوردن یک قاشق چای‌خوری خاک رس حل شده در یک لیوان آب است! به عقیده‌ی متخصصان این روش نه اثبات شده و نه مضر تشخیص داده شده است.

  اگر دچار این مشکل شده‌اید حتماً به طور مرتب قبل و بعد از غذا دست‌هایتان را بشویید. دست‌شویی‌تان را به طور مرتب با آب ژاول ضدعفونی کنید.

  داروهای مفید

  کافی است سری به داروخانه‌ی محله‌تان بزنید تا کلی دارو و شربت در اختیارتان بگذارند. داروهای ضد اسهال لوپرامید مانند ایمودیوم ضد اسهال‌های خوبی هستند که علاوه بر رفع اسهال باعث افزایش جذب مایعات می‌شوند.

  مایعاتی مانند آب، سوپ و دمنوش‌های شیرین را دریابید. به میزان کم و به طور مرتب از این نوشیدنی‌ها بنوشید. برای تنظیم کار روده‌ها لازم است که به طور مرتب آب، قند و نمک به بدنتان برسد

  علاوه بر این تیورفان برای تنظیم کار روده‌ها مفید است و آب ترشح شده از روده‌ها را کنترل می‌کند. اگر دل درد هم داشته باشید می‌توانید از داروهای ضداسپاسم استفاده کنید. در صورت حالت تهوع و استفراغ نیز به سراغ موتیلیوم بروید.

  البته توجه داشته باشید که بدون تجویز پزشک نباید بیش از دو روز خوددرمانی کرد و دارو خورد. باید بدانید که مصرف بیش از اندازه‌ی این داروها نیز مشکل‌ساز شده و باعث یبوست می‌شود. در صورت داشتن تب یا مشاهده‌ی خون در مدفوع از مصرف این داروها خودداری کرده و حتماً به پزشک مراجعه کنید.

  اسهال: کی باید به پزشک مراجعه کرد؟

  بیرون‌روی معمولاً یک باره شروع می‌شود و خودبه‌خود بعد از یک تا پنج روز از بین می‌رود. اما اگر اسهال به همراه تب، حالت تهوع، استفراغ یا سردرد بود حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مدفوع نیز یکی از مواردی است که باید تحت نظر پزشک باشید. امکان دارد این علائم نشان‌دهنده‌ی مشکلی در روده باشد که از وجود عفونت باکتریایی یا انگلی خبر می‌دهد که نیاز به درمان فوری دارد.

  تبیان

  0

  با اینکه صحبت کردن و تجربه ی اسهال داشتن اصلا جالب نیست، اما همه ی ما هر از چند گاهی دچار این مدفوع آبکی می شویم. دلیل اصلی اسهال، ویروس یا باکتری ها هستند، اما گاهی برخی از غذاها نیز چنین عارضه ای را پدید می آورند. بهترین روش برای اطلاع از اینکه چه غذاهایی موجب اسهال می شود، داشتن یک یادداشت غذایی است. اگر غذاهایی را که موجب ایجاد چنین عارضه ای می شوند شناسایی کنید، می توانید از این مشکل جلوگیری کنید. در این مقاله به برخی از مواد غذایی که موجب اسهال می شوند، اشاره شده است.

  جایگزین های قند و شکر

  غذاهایی که باعث اسهال می شود

  میان وعده های فاقد قند و جویدن آدامس ممکن است برای دندان های شما رضایت بخش به نظر برسد، اما برخی از آنها حاوی جایگزین های قند هستند که به عنوان ملیّن عمل می کنند. شیرین کننده هایی همچون اسپرتیم، سوکرالوز و سوربیتول بسته به روش متابولیز آنها در روده موجب نفخ و یا اسهال می شوند.

  قهوه

  غذاهایی که باعث اسهال می شود

  اگر هنگام صبح پس از مصرف قهوه راهی دستشویی می شوید، بسیار طبیعی است. قهوه در برخی از افراد موجب اسهال می شود. کافئین موجود در قهوه، روده را تحریک می کند تا سریع تر از حالت طبیعی منقبض شود، بنابراین غذا سریع تر حرکت می کند و به راحتی جذب نمی شود. حالت اسیدی قهوه نیز علائم برخی از اختلالات گوارشی را تشدید می کند.

  پیشنهاد برنافیت: عوارض مصرف قهوه ی فراوان

  لبنیات

  غذاهایی که باعث اسهال می شود

  طبق آمار سازمان ملی سلامت، حدود 50 میلیون آمریکایی دچار عدم تحمل لاکتوز هستند. اگر معده ی شما پس از مصرف شیر، ماست و پنیر قار و قور می کند، شما نیز جزء همین دسته از افراد هستید. علائم رایجی که 30 دقیقه و یا 2 ساعت پس از مصرف غذاهای حاوی لاکتوز رخ می دهد، شامل حالت تهوع، گرفتگی عضلات، نفخ، گاز معده و اسهال است.

  پیشنهاد برنافیت: اگر همیشه نفخ معده دارید بخوانید

  گندم سفید، گندم سیاه و جو

  غذاهایی که باعث اسهال می شود

  گلوتن که ترکیبی از پروتئین های موجود در دانه ی گندم سفید، گندم سیاه و جو می باشد، در برخی از افراد ایجاد نفخ و اسهال می کند، اما خبرهای خوب اینجاست که حساسیت به گلوتن بسیار نادر است. اگر نسبت به مصرف گلوتن شک دارید، به یک متخصص بیماری های روده و معده مراجعه کنید تا از عدم ابتلا به بیماری سلیاک اطمینان حاصل کنید. افرادی که دچار این نقص خود ایمنی هستند، هنگام مصرف گلوتن بدن آنها به دیواره ی روده ی کوچک حمله کرده و آسیب های زیادی ایجاد می کند.

  فیبر

  غذاهایی که باعث اسهال می شود

  فیبر به حرکت سیستم گوارشی شما کمک می کند که این بسیار خوب است، اما گاهی بیش از حد موثر واقع می شود. مصرف فراوان فیبر بدون شک موجب اسهال می شود. فیبر سرشار از آب است که از یبوست جلوگیری می کند، اما اگر به یک باره به میزان فراوان مصرف شود، اثر روان کنندگی دارد.

  پیشنهاد برنافیت: فیبرهای محلول و فیبرهای نامحلول، کدام برای کاهش وزن و سلامتی مفیدترند؟

  فلفل تند

  غذاهایی که باعث اسهال می شود

  برخی از افراد آنقدر راحت فلفل مصرف می کنند که انگار در حال خوردن شکلات هستند، اما معده ی برخی دیگر از افراد تنها با دیدن این ماده شروع به جوش و خروش می کند. تحمل افراد به غذاهای تند متفاوت است. غذاهای تند، دیواره ی روده و معده را تحریک می کند و موجب می شود غذا به آسانی از لوله ی گوارشی عبور کرده و مدفوع شل شود. اگر اغلب از غذاهای تند استفاده نمی کنید، در هنگام مصرف آنها معده ی شما شروع به سوزش خواهد کرد.

  فست فودها

  غذاهایی که باعث اسهال می شود

  فست فودها و غذاهای چرب و چیل آماده به روده ی شما آسیب می رسانند. به طور کلی هضم همه ی چربی ها سخت است، اما متهم اصلی، غذاهای چرب و سرخ شده ی رستوران است. البته این قضیه کمی در مورد چربی های مفید متفاوت است. غذاهای سرخ شده و چرب هیچ خاصیت غذایی ندارند، بنابراین اگر روده یا معده ی شما را اذیت می کنند تنها راه حل این است که حذفشان کنید.

  کاری از گروه محتوای برنافیت

  0

  مزایای استفاده از سیستم LSF

  به طور کلی چندین مزیت را می توان برای استفاده از مقاطع سرد نورد شده در ساخت ساختمان ها برشمرد:
  1- برای بارهای نسبتا سبک و یا دهانه های کوتاه می توان اعضای سبکی تولید نمود.
  2- اعضای با شکل غیر معمول را می توان با استفاده از عملیات نورد سرد تولید نمود که در نتیجه نسبت مقاومت به وزن آنها بسیار قابل توجه باشد.
  3- پانل ها و عرشه های باربر می توانند سطوح قابل استفاده ای را برای ساخت کف، سقف و دیوارها ایجاد نمایند. همچنین در مواردی آنها می توانند سطوح بسته ای را برای عبور کانال های تاسیساتی ایجاد نمایند. پانل ها و عرشه ها نه تنها توانایی مقابله با بارهایی که به صورت عمود بر سطح آنها وارد می شوند را دارند بلکه در صورت ایجاد اتصال کافی در بین خود این اعضاء و اعضای نگهدارنده آنها می توان به عنوان پانل های برشی از این اعضا برای مقابله با نیروهایی که در صفحه آنها وارد می شود استفاده نمود.


  مزایای سازه های فولادی گالوانیزه سردنوردشده سبک:

  سبکی

  سادگی در پیش ساختگی وتولید انبوه

  کیفیت یکنواخت
  مقاومت وسختی بالا

  عدم تاخیر ناشی از شرایط جوی در ساخت و نصب سازه

  حمل ونقل اقتصادی
  نصب سریع وآساندقت بالا در اجرای جزئیاتقابلیت بازیافت مصالح
  عدم قابلیت اشتعالمقاومت بالا در برابر پوسیدگی وحمله موریانه ها

  عدم نیاز به قالب بندی

  عدم وجود افت وخزش در دماهای محیطی

  مراحل ساخت خانه های پیش ساخته:

  نام مرحلهمتریال مورد استفاده
  اجرای فونداسیون شناژیمیلگردهای طولی و فونداسیون نواری با ابعاد پایین
  اجرای اسکلتفولاد گالوانیزه سرد نوردشدهLSF

  اجرای پوشش سقف

  پانل های سیمانی (Fiber cement board)+ ترکیب با مصالح سنتی و کلاسیک
  نصب پانل های پوشش خارجیفایبرسمنت یا فوم بتن
  نصب لایه عایق حرارتی، رطوبتی و صوتیپشم سنگ، فوم پلی استایرن ضدحریق و پوشش نهایی مطابق روش کلاسیک
  نصب پانل های پوشش داخلیفایبرسمنت، گچ برگ
  اجرای عملیات تاسیسات الکترونیکی و مکانیکیکلیه تاسیسات این سیستم می تواند بصورت عبور از فضای خالی (داکت)قابل دسترسی باشد
  نصب درب و پنجرهUPVC، آلومینیومی، چوبی و.
  عملیات نازک کاریکلیه این عملیت مطابق با روش های معمول انجام شده

  ویلاهای ساخته شده با سیستم LSF

   villa

  طراحی و اجرای انواع ساختمانها و خانه های پیش ساخته سبک و مقاوم در مقابل زلزله مورد تائیدیه سازمان ملی تحقیقات مسکن با اجراء سریع بطوری که اجرای کامل ساختمانهای ویلائی تا سه طبقه از یکماه تا چهار ماه بصورت کلید تحویل با آخرین تکنولوژی و فناوری روز مطابق با سلیقه شما امکان پذیر می گردد.

  سیستم مورد استفاده در این گروه بر مبنای سیستم LSF (سریعترین روش در صنعت ساختمان)که بر مبنای استاندارد های کانادا و استرالیا می باشد. این سیستم یکی از مناسبترین سیستم های ساختمانی است که امروزه در جهان مورداستفاده قرار می گیرد.

  مهمترین ویژگی ها:

  1- سیستم سازه های فولادی سبک LSF مناسب ترین روش برای اضافه کردن یک یا دو طبقه به ساختمانهایی است که قبلا ساخته شده است زیرا:

  1- با توجه به سبک بودن مصالح مصرفی بار اضافی به سازه زیرین وارد نمی شود.

  2- مشکلات و کثیف کاری بنایی سنتی که اغلب موجب بروز مشکل و نارضایتی ساکنین واحدهای زیرین می گردد وجود ندارد.

  3- زمان اجرا بسیار کوتاه و سریع خواهد بود.

  4- پس از اجرای نما، نمای طبقه اضافه شده با سایر طبقات زیرین کاملا یکسان و یکدست خواهد یود.

  5- با اجرای یک سقف زیبا می توان شکوه خاصی به کل ساختمان بخشید.

  6- کلیه الزامات استانداردهای مربوط به ساختمان برآورده می گردد.

  hazır evler


  2- سیستم سازه های فولادی سبک
  LSF مناسب ترین روش برای ساخت ویلا در منطق مختلف است زیرا:

  1- مزیت اصلی این سیستم سرعت قابل ملاحظه در اجرای آن می باشد به نحوی که مدت زمان اجرای یک واحد ویلائی بصورت تمام شده حدود 60 روز کاری بر آورد می گردد.

  2- در این سیستم اجزا سازه ای، با اتصالات پیچی به هم متصل شده و تشکیل یک سیستم یکپارچه ساختمانی مقاوم در برابرزلزله را می دهد.

  3- با اجرای سقف با طرحهای جذاب و پوشش با پنلهای زیبا می توان جلوه خاصی به ویلا بخشید.

  4- با توجه به این که جنس تمام پروفیلها گالوانیزه است سازه در برابر خوردگی و زنگ زدگی بخصوص در هوای شرجی مثل نواحی شمالی و جنوبی کشور بسیار مقاوم خواهد بود.

  5- عایقهای صوتی موجود در این سیستم موجب کاهش چشمگیر انتقال اصوات محیطی به داخل ساختمان و در نتیجه فراهم شدن بالاترین میزان آرامش و راحتی در فضای داخلی می گردد.

  6- تمام مصالح مصرفی در این سیستم دارای مقاومت بالا در برابر آتش می باشد.

  7- به دلیل استفاده از مصالح پیش ساخته و کوتاه بودن زمان نصب و حمل و نقل کم حجم، امکان ساخت ویلا در دورترین مکانهای کوهستانی و جنگلی فراهم می گردد.

  deprem konutları

  3- سیستم سازه های فولادی سبک LSF ، یک سیستم سازه ای پیشرفته است که در انواع ساخت و سازها مانند خانه های ویلایی، ساختمانهای مسکونی، اداری و صنعتی یک تا سه طبقه، هتل ها و هتل آپارتمانها، ساختمانهای مدارس و دانشگاهی، رستورانها و. دارای کاربرد می باشد. در این سیستم اجزا سازه ای، با اتصالات پیچی به هم متصل شده و تشکیل یک سیستم یکپارچه ساختمانی مقاوم در برابر باد، زلزله، برف و. را می دهد.

  0

  محل استقرار ساختمان در زمین: در شرایط متعارف در شمال زمین و موارد استثنایی مانند وجود درختان قطور و یا شرقی و غربی بودن زمین با توجه به محل استقرار ساختمان های مجاور در کمیسیون فنی بررسی می گردد.

  موقعیت استقرار بایستی به گونه ای باشد که حجم های ساختمان به نور آفتاب و فضای باز ساختمان های مجاور صدمه ای نزند. در صورتیکه ساختمان بیشتر از یک بلوک یا بیش از 10 واحد مسکونی یا بیش از 6 سقف و یا بیش از 1000 متر مربع زیر بنا باشد محل استقرار ساختمان بایستی به تایید حوزه معاونت فنی و شهر سازی برسد.

  حیاط خلوت: عبارتست از فضای بازی که جهت نورگیری و تهویه، فضاهای خدماتی ساختمان منظور می شود و ممکن است از تمام یا چند جانب توسط ساختمان احاطه شده باشد. فضای باز داخلی مانند حیاط خلوت (پاسیو) در صورتی می توانند جز فضا های باز پیشنهادی محسوب گردد که حداقل مساحت آن معادل 12 متر مربع بوده و حداقل عرض آن معادل 2 متر باشد.حداقل ارتفاع زیر پنجره از کف، در حیاط خلوت های مشرف به منازل 1/70 متر می باشد. (طبقه همکف مستثنی است.)

  کنسول در قسمت راه پله:کنسول راه پله فقط می تواند در ارتفاع 2/20 یا 2/40 متر از کف احداث شود و حداکثر 70 سانتی متر پیش آمدگی داشته باشد و عرض آن سه متر باشد.

  نحوه محاسبه تراس: چنچه طرفین آن (سه طرف)باز باشد، نصف مساحت آن جزء سطح طبقات محسوب می شود. چنانچه طرفین آن بسته باشد دو سوم مساحت آن جزء سطح طبقات محسوب می شود. و اگر کلیه جهات بوسیله دیوار و یا شیشه مسدود گردد کلا جزء سطح زیر بنا محسوب می گردد.

  پاکینگ: صدور پروانه برای ساختمان جدید و یا اضافات ساختمانی مجاز نخواهد بود مگر اینکه در طرح ساختمان و یا تغییرات آن پارکینگ با رعایت موارد زیر پیش بینی شده باشد.

  1- پارکینگ در زیر زمین جزء تراکم محسوب نخواهد شد.

  2- رامپ پارکینک که در فضای باز ساخنمان پیش بینی شده، جزء سطح زیربنا محسوب نخواهد شد.

  3- حداکثر ارتفاع پارکینگ 3 متر و حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ 1/8 متر باید باشد (مستند به مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد)

  4- پارکینگ در زیرزمین باید دارای دسترسی مستقیم طبقات باشد (با پله یا آسانسور)

  5- شیب رامپ پاکینگ حداکثر 17% خواهد بود.

  6- فضای پیش بینی شده جهت پارکینگ باید بنحوی باشد که هر اتومبیل مستقلا به ابعاد 5 * 2/5 متر به انضمام فاصله مناسب جهت مسیر حرکت بتواند داخل و خارج شود و یا طرحی که طبق استاندارد های بین المللی عمل کند.

  7- ورودی پارکینک بایستی طوری در نظر گرفته شود که حتی المکان نیاز به قطع درخت نباشد.

  8- حداقل عرض رامپ جهت دسترسی پارکینگ مسکونی 2/5 متر و در تجارتیها 3/5 متر است.

  9- در پارکینگ های ساختمانی تجارتی واقع در زیر زمین یا همکف بایستی فاصله مرکز به مرکز ستونها حداقل 5/5 متر باشد.

  پارکینگ کاربریهای مسکونی

  1- در یک واحد مسکونی احداث پارکینگ الزامی نیست.

  2- به ازاء دو واحد مسکونی یک پارکینگ مورد نیاز است. و مساحت مورد نیاز به میزان حداقل 16 متر مربع جهت پارکینگ کافی می باشد.

  3- در ساختمانهای مجتمع آپارتمانی تا 4 واحد مسکونی به ازاء هر دو واحد مسکنی یک پارکینگ نیاز است. البته در ساختمانهای 4 واحد و کمتر می توان از مقررات بند 2 ضوابط عمومی مربوط به پارکینگ هم استفاده نمود (یعنی 32 متر مربع پارکینگ مورد نیاز است.)

  4- در ساختمانهایی که بیش از چهلر واحد مسکونی دارند تا چهار واحد آن 50 متر مربع پارکینگ مورد نیاز است و به ازاء هر واحد اضافی یک پارکینگ مورد نیاز است. در حالت فوق مساحت هر واحد پارکینگ حداقل 25 متر مربع می باشد.

  پارکینگ کاربریهای تجاری، اداری، بهداشتی و آموزشی: در کاربریهای تجاری- اداری- بهداشیت - آموزشی- پارکینگ بر مبنای زیربنا محاسبه می شود.

  توضیح: وجود یک پارکینگ 25 متر مربعی به ازاء هر هفتاد و پنج متر مربع زیر بنا و یا به ازائ هر شش کارمند یک پارکینگ الزامی است.

  پارکینگ کاربریهای صنعتی و انبارداری: پارکینگ در ساخنمانهای با کاربری صنعتی و انبارداری بازا هر 120 متر مربع زیربنا پارکینگ به مساحت 35 متر مربع مورد نیاز می باشد و ارتفاع آن می تواند 4/5 متر باشد.

  معافیت پارکینگ

  توضیح: در مواردیکه به دلایل فنی ذیل احداث پارکینگ مقدور نباشد با رعایت تراکم ساختمانی پیش بینی شده حق پارکینگ جهت احداث پارکینگ عمومی به صندوق شهرداری واریز می گردد:

  1- ساختمانهایی که در بر خیابانهای سریع ااسیر به عرض 45 متر و بیشتر قرار داشته و دسترسی به حمل اتومبیل را نداشته باشد.

  2- ساختمانهای در فاصله 100 متری تقاطع خیابانهای به عرض 20 متر و بیشتر (هر دو معبر بیشتر از 20 متر)واقع شده و دسترسی به محل اتومبیل را نداشته باشد.

  3- ساختمان در محلی قرار داشته باشد که ورود به پارکینگ مستلزم قطع درختان کهن بوده که شهرداری مجوز قطع آنها را ندنده باشد.

  4- ساختمان در محلی قرار داشته باشد که به علت عرض کم کوچه (کمتر از 4 متر به جز برای املاک انتهای کوچه که کمتر از 3 متر است امکان عبور اتومبیل نباشد.

  5- ساختمان در بر معبری قرار گرفته باشد که به علت شیب زیاد احداث پارکینگ از نظر فنی مقدور نباشد.

  6- در صورتیکه وضع و فرم زمین ساختمان به صورتی باشد که از نظر فنی نتوان در سطح طبقات احداث پارکینگ نمود.

  7- قرار داشتن در حاشیه میدان و تا فاصله 20 متری از آن.

  پیشروی طولی

  1- حداکثر 2 متر با رعایت زاویه 45 درجه از طرفین (در صورتی پیشروی طولی پلاکهای مجاور و یا زمین بایر بدون رعایت زاویه 45 درجه بلامانع است.)

  2- در صورت رعایت حیاط خلوت طبق ضابطه (به میزان فضای حیاط خلوت)جزو زیربنای مجاز محسوب خواهد شد.

  3- در پلاکهای جنوبی (معبر در شمال ملک)در صورت رعایت عقب نشینی محدودیت ارتفاع احداث پیش آمدگی حداکثر تا 1/2 متر به سمت حیاط بلامانع است.(در طبقات شامل عقب نشینی جانبی)

  پخی

  1- میزان پخی در محل برخورد گذرگاه های اصلی مطابق طرح تفضیلی است.

  2- میزان پخی در وتر مجموع عرض دو گذر گاه متقاطع می باشد.

  3- در گذر گاه با عرض 10 متر و کمتر به گذر گاه های بیش از 10 متر و کمتر به گذر گاه های بیش از 10 متر حداکثر پخی در وتر معادل 2 متر تعیین می گردد.

  4- در مورد معابری که مطابق طرح تفضیلی به شبکه اصلی راه ندارند پخی معادل 0/2 عرض شبکه فرعی می باشد.

  5- املاکی که حد فاصل خیابان اصلی و دور برگردان و در بر معبر عابر پیاده (4 متری)قرار می گیرند نیاز به رعایت پخی ندارند (به استثناء شهر جدید که مساحت پخی از سند قبلا کسر گردیده است.)

  حداکثر ارتفاع ساختمان: حداکثر ارتفاع ساختمان عبارتست از فاصله کف یا کف متوسط تا حد بلند ترین عنصر ساختمان که می تواند لبه دست انداز بام، تیزه شیروانی، خرپشته، دودکش، تجهیزات هر گونه علائم ثابت و غیره باشد. آنتن ها و چراغ راهنما برای هواپیماها جز و ارتفاع ساختمان محسوب نمی شود.

  دستور العمل ایمنی و آتش نشانی در ساختمان ها

  قبل از صدور پروانه ساختمانهای تا 5 سقف یا تا 10 واحد و یا تا 1000 متر مربع زیر بنا و کلیه ساختمانهای عمومی بایستی نقشه معماری ساختمان مورد درخواست در شهرداری کنترل و توسط دفاتر مهندسی اجرا گردد.

  ساختمانهای بالای 5 سقف: کنترل این دستورالعمل در کمیسیون ایمنی شهر سازی طی 5 مرحله زیر و اعمال آن توسط دفاتر مهندسی صورت می پذیرد

  • تایید سایت پلان

  • تایید آتش نشانی

  • تایید ترافیک

  • تایید نما

  • تایید محاسبات سازه

  لزوم ارائه نقشه های تاسیساتی و برق: در کلیه ساختمانها ارائه نقشه های تاسیساتی و برق ضروری است. البته جهت صدور پروانه کلیه ساختمانهای 3 طبقه و بیشتر نقشه های تاسیسات برقی (با امضاء و برگ تایید نقشه مهندس تاسیسات مکانیکی (با امضاء و برگ تایید نقشه مهندس تاسیسات مکانیکی ذیصلاح)در یافت و مشخصات مربوطه در پروانه صادره درج گردد و در ساختمان های زیر سه طبقه با ارائه نقشه های تاسیساتی مهندس طراح و محاسب می توانند نظارت تاسیسات برقی و مکانیکی را بعهده گیرند.

  بخش اول- شرح خدمات نظارت ساختمان

  مهندس ناظر کنترل های زیر را در چهار چوب مقررات ملی ساختمان و تعهدات اخذ شده از زمان صدور پروانه انجام خواهد داد:

  الف- بازدید از محل اجرای عملیات ساختمانی و کسب اطلاعات ضروری و صدور دستورهای لازم

  ب- بررسی نقشه ها و انطباق آنها با یکدیگر و محل

  ج- کنترل صلاحیت فنی عوامل اجرایی ساختمان و داشتن مجوز و کارت مهارت حرفه ای از اداره کار و امور اجتماعی

  د- کنترل ابعاد و اندازه ها

  د-1- انطباق ابعاد پیرامون ساختمان، درج شده در نقشه های مصوب مندرج در سند و یا ابعاد زمینی که توسط مالک مشخص شده از حیث انطباق آن با طرح تفضیلی و ابعاد و حدود ثبتی مندرج در اسناد مالکیت یا احراز صحت مالکیت مالک بر ملک مشخص شده پس از اعلام به شهرداری

  د-2- کنترل ابعاد گودبرداری و صدور دستورالعمل کتبی برای حفاظت گود و ابنیه و تاسیسات مجاور

  د-3- کنترل ابعاد پی و سازه پی و انطباق آن با نقشه های اجرایی.

  د-4- کنترل رعایت ضوابط شهرداری در مورد استقرار ساختمان و فضای باز.

  د-5- کنترل تراز زیر و بالای پی، زیر طبقات، کف طبقات نسبت به یکدیگر

  د-6- کنترل سطح اشغال ساختمان و رعایت درصد اشغال و فاصله تا ساختمان ها با املاک مجاور و ابعاد و زاویه پخی ها با رعایت درز انقطاع.

  د-7- کنترل طول پیش آمدگی ها و ارتفاع آنها از کف معبر و مقایسه آن با مقادیر مجاز و با رعایت حریم شبکه برق.

  د-8- کنترل سطح زیر بنای پارکینگها، راهروها، چال آسانسور، پلکانها، حیاط خلوت ها، فضا های باز، فضاهای اختصاصی، انباری و سایر سطوح دارای کاربری معین.

  د-9- کنترل شیب و رامپ و پله ها و پله گردها.

  د-10- کنترل راههای دسترسی و ورودی ها به محوطه و به ساختمان براساس نقشه ها مصوب(بدون قطع اشجار در محل).

  د-11- کنترل محل اجرای دیوارهای خارجی.

  کنترل مشخصات فنی:

  مهندس ناظر کنترل های ذیل را براساس مشخصات فنی عمومی و مشخصات مندرج در نقشه ها انجام می دهد در صورت مغایرت بین دو مشخصات فنی ذکر شده مندرجات نقشه ها املاک کنترل است.

  1- بررسی وضعیت کلی خاک محل و مقایسه آن با مفروضات طراحی و در صورت لزوم صدور دستور انجام مطالعات دقیق تر در صورت تشخیص وضعیت نامطلوب و در صورت لزوم ابلاغ تهیه طرح حفاظت گود و اصلاح پی ساختمان، به غیر از مواردی که درای مصوبه شورای اسلامی شهر می باشد.

  2- انطباق مقاطع اعضای سازه ای با نقشه های اجرایی.

  3- کنترل نهاد و مشخصات مصالح و مواد مصرفی در حد تشخیص ظاهری با استفاده از مصالح استاندارد یا براساس مشخصاتی که توسط فروشندگان یا سازندگان اعلام شده است.

  4- کنترل کیفیت اجرای سازه از جمله عملیات فلزی، مونتاژ، جوشکاری، آرماتور بندیها، اتصالات پیچی، بتن سازی در محل، قالب بندی و ایستائی قالب، بتن ریزی، مراقبت از بتن، اجرای سقف، زمان و نحوه باز کردن قالب ها و نظایر آن.

  5- کنترل جاگذاری داکتها و رایزرها و محل عبور لوله ها در سقف ها و دیوارها (مشروط به داشتن نقشه های تاسیساتی)و رعایت اصول کلی حفاظت از لوله ها که براساس کارتهای نظارت مراحل می بایستی کنترل و تایید شوند.

  کنترل جزئیات ساختمانی:

  1- کنترل قائم بودن دیوارها، نصب شیروانی ها و زوایای اجزای ساختمان نسبت به هم.

  2- کنترل نحوه اجرای فرش کف ها، شیب بندی ها و اندودها،سنگ کاری ها، کف پله ها، نماسازی ها و عایق کاری رطوبتی و نظایر آن.

  3- کنترل ابعاد و محل قرار گیری درب ها و پنجره ها.

  کنترل ضوابط ایمنی در حین اجراء و ابلاغ رفع نواقص ایمنی به مالک:

  توضیح: خدمات خارج از این شرح خدمات نظیر بر آورد مصالح و مقادیر کارها، بررسی صورت وضعیت ها، داوری در اختلافات بین مالک و مجری از شمول شرح خدمات این قرارداد خارج می باشد.

  احداث مسجد:

  مهندسینی که طراحی و نظارت بر ساختمان مساجد را بدون دریافت حق الزحمه تقبل می نماید. بشرط تایید اداره اوقاف وقف االعام بودن ملک پروژه، متراژ زیربنا و تعداد آن جزو سهمیه ظرفیت اشتغال مهندس منظور نمی گردد.

  ساختمان مسکونی زیر یکصد متر تا حد دو سقف:

  1- انجام خدمات نظارت و طراحی ساختمان های تا یکصد متر مربع جزء سهمیه مهندسین مربوطه محسوب نمی شود.

  2- برای ساختمانهای مسکونی تا دو سقف با متراژ زمین 100 تا 200 مترمربع به صورت از سهمیه کسر گردد.